Konkurs Równość płci CoAct
Read the call in English, German, or Czech
Organizujemy trzy konkursy, aby wesprzeć projekty z dziedziny obywatelskich badań społecznych dotyczących równości płci, realizowane przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego. Wnioski mogą składać wszystkie organizacje non-profit zarejestrowane w kraju objętym konkursem.
Jeżeli są Państwo organizacją społeczeństwa obywatelskiego, której celem jest równość płci, mogą Państwo złożyć wniosek w terminie od 1 lipca do 30 września 2021. Przed złożeniem wniosku, zalecamy zapoznanie się z Przewodnikiem dla uczestnika konkursu oraz z Formularzem wniosku.
O konkursach
CoAct ogłasza konkurs, w ramach którego organizacje społeczeństwa obywatelskiego mogą ubiegać się o grant w wysokości do 20 000 euro, przeznaczony na sfinansowanie projektu w dziedzinie Obywatelskich Badań Społecznych, związanego z równością płci. W trzech różnych konkursach zostanie wybranych maksymalnie czterech uczestników. Zapraszamy do uczestnictwa podmioty działające w różnych obszarach, w tym organizacje feministyczne, LGTBQ+, osób niebinarnych oraz podchodzących krytycznie do tradycyjnych męskich ról społecznych.
Obywatelskie Badania Społeczne definiujemy jako badania uczestniczące, współprojektowane lub prowadzone bezpośrednio przez grupy obywateli, których łączy dążenie do rozwiązania konkretnego problemu społecznego. W projektach CoAct obywatele uczestniczą we wszystkich fazach projektu badawczego i uważa się ich za ekspertów z praktycznym doświadczeniem w danej dziedzinie, którzy na każdym etapie są traktowani na równi z profesjonalnymi badaczami. Obywatelskie badania społeczne, a w szczególności organizowane przez nas konkursy, są wsparciem dla organizacji obywatelskich realizujących projekty, których elementem są obywatelskie formy zarządzania, budowanie społeczności oraz wszelkie rodzaje kolektywnej działalności.
Dlaczego warto aplikować?
Do składania wniosków zachęcamy organizacje, które:
Jak złożyć wniosek?
Wszelkie podane tu informacje można znaleźć również w Przewodniku dla uczestnika. Aby wziąć udział w naszych konkursach, należy:
Poniżej podajemy szczegółowy opis każdego z konkursów, uwzględniający konkretne kryteria uczestnictwa:
Konkurs nr 1
“Zrównoważone miasta i społeczności” (Cel Zrównoważonego Rozwoju nr 11) skierowany jest do organizacji w obszarze Berlina i Brandenburgii, których celem jest miasta i wioski tego obszaru stały się inkluzywne, bezpieczne, prężne i zrównoważone dla wszystkich mieszkańców. Wniosek powinien zawierać dane dotyczące nierówności związanych z płcią w obszarze dostępności i cen mieszkań i/lub planowania założeń urbanistycznych oraz projektów, które wspierają zrównoważony rozwój w zakresie kwestii społecznych, ekonomii oraz ekologii poprzez budowanie społeczności skupionych wokół zagadnienia równości płci w najszerszym rozumieniu.
Warunki uczestnictwa:
– Wnioskujący musi być organizacją non-profit
– Organizacja biorąca udział w konkursie musi być zarejestrowana w rejonie Berlina lub Brandenburgii.
Konkurs nr 2
“Godna praca i wzrost gospodarczy” (Cel Zrównoważonego Rozwoju nr 8) to konkurs skierowany do organizacji z Europy Wschodniej. Podczas, gdy w całej UE kobiety średnio zarabiają 16% mniej na godzinę niż mężczyźni, w krajach Europy Wschodniej dysproporcja jest większa. Osoby transseksualne, interseksualne oraz osoby niebinarne spotykają się z jeszcze większą dyskryminacją w zakresie swoich możliwości na rynku pracy (WE 2018).
Warunki uczestnictwa:
– Uczestnik musi być organizacją non-profit
– Organizacja biorąca udział w konkursie musi być zarejestrowana w jednym z niżej wymienionych krajów: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.
Konkurs nr 3
“Szanse i zagrożenia związane z cyfryzacją” to konkurs, w którym mogą brać udział międzynarodowe organizacje społeczeństwa obywatelskiego działające na terenie UE. Zwraca się uwagę, że przestrzenie cyfrowe to przestrzenie nieobojętne płciowo, które utrudniają udział na przykład młodych kobiet, oraz że normy cyfrowe zaostrzają się w Internecie (EIGE 2019). Wnioski powinny dotyczyć problemów związanych z nierównością płci w przestrzeniach internetowych, wynikających częściowo z takich kwestii, jak dynamika relacji pomiędzy osobami różnych płci na platformach internetowych oraz zagrożenie nękaniem w Internecie.
Warunki uczestnictwa:
-Wnioskujący powinien być organizacją non-profit.
-Organizacja biorąca udział w konkursie powinna prowadzić działalność w co najmniej dwóch krajach europejskich.
-Organizacja kandydata powinna być zarejestrowana w kraju należącym do Unii Europejskiej.
Terminy
Data rozpoczęcia konkursu: 1. lipca 2021, 12:00 GMT
Data zakończenia konkursu: 30. września 2021, 12:00 GMT