Acabant el CoAct Riachuelo 2020: co-disseny d'un projecte de Ciències Socials Ciutadanes en el context COVID-19 a l'Argentina

Acabant el CoAct Riachuelo 2020: co-disseny d'un projecte de Ciències Socials Ciutadanes en el context COVID-19 a l'Argentina

Guillermina Actis i Malena Velarde, 20 de gener de 2021.

Centre de Recerca per a la Transformació, Universitat Nacional de San Martín (CENIT / UNSAM).

Durant l’últim any, la nostra acció de recerca i innovació (R&I) ha connectat una xarxa d’actors de l’àmbit acadèmic, àrees de polítiques públiques i de les diferents comunitats que viuen i treballen a la conca de Matanza Riachuelo a l’Argentina. A través de diverses activitats, el nostre equip de coordinació multi-institucional de la UNSAM i el FARN ha treballat per codefinir tant els temes principals com la finalitat de la investigació de la plataforma de ciència ciutadana que es construirà amb el projecte. Aquí reflexionem sobre les principals fites del 2020 i els reptes del futur.

El març a Buenos Aires és un moment de nous inicis. El tràfec típic dels desplaçaments diaris torna a omplir els carrers i es veu que els nens amb uniformes blancs —els uniformes que porten els estudiants per anar a les escoles públiques— passegen pels carrers després de les vacances d’estiu. Les expectatives per al proper any són elevades, ja que creiem que encara tenim temps per complir-les. El març del 2020 va ser diferent: el 20, el govern argentí va establir un tancament nacional per evitar la propagació de COVID-19. Els carrers, parcs i aules de Buenos Aires es van quedar buits i silenciosos de sobte; es van haver de cancel·lar reunions i reunions i moltes cases familiars es van convertir en espais de treball.

Els membres de l'equip de CoAct Riachuelo van haver de canviar les reunions d'oficina de FARN per trucades en línia per continuar planificant les activitats de l'any. Com que no sabíem què vindria després o si s’allargaria el bloqueig, vam decidir, al principi, ajornar totes les activitats presencials. Vam aprofitar aquest temps per introduir les innovacions necessàries per abordar els objectius originals en aquest context incert. Vam establir quinze reunions de Jitsi per debatre i coordinar les activitats del projecte i un cercle de lectura per compartir i comentar la literatura científica ciutadana. Els nostres socis de CoAct a Europa van donar un valuós suport durant tot el procés. Cada dimarts, durant les reunions informals de CoAct, reflexionem junts sobre com millorar els procediments, com el consentiment informat, per complir els requisits de les entrevistes virtuals.

Ciutadania Ciències Socials reivindica la possibilitat d’ampliar l’àmbit d’intervenció en el procés d’investigació de les parts interessades que habitualment es tracten com a objectes de la investigació. En permetre als actors rellevants formar part d'algunes de les definicions del projecte clau, intentem obrir encara més el procés de recerca més enllà de les fases de recopilació de dades i la comunicació dels resultats. Les accions de R&I de CoAct busquen abordar problemes perversos que afecten comunitats concretes. Les seves discussions, coneixements i experiències directes es consideren rellevants. Els diferents equips exploraran formes de co-investigar amb ells, així com els beneficis i els obstacles d’aquestes pràctiques. Les estratègies per dur a terme investigacions transdisciplinàries esdevenen una característica central a desenvolupar.

Amb aquesta perspectiva / marc, ens vam apropar als actors rellevants, com ara responsables polítics, científics i membres de les OSC, mitjançant entrevistes semiestructurades de Google Meet per debatre sobre les seves experiències i activitats a la conca de Matanza Riachuelo. Mitjançant aquestes entrevistes, vam aconseguir cartografiar les possibles sinergies i temes d’interès.

CoAct Riachuelo va implementar formes innovadores de discutir i compartir col·lectivament les expectatives d’aquests grups d’interès, aplicant en conseqüència un enfocament participatiu per definir el propòsit i el disseny de la plataforma. Els principals esforços del 2020 van ser crear un marc virtual per a aquestes interaccions i crear nous procediments per garantir l’obtenció de consentiment informat per a les diferents activitats.

Amb l'objectiu de constituir progressivament el projecte com una "àgora" on es produeix un coneixement socialment robust (Nowotny, 2003), vam abordar les perspectives de les comunitats a través de micro-tallers en línia facilitats pel grup basat en l'art. Iconoclasistes. Aquest format ens va permetre reunir-nos amb grups de 5 a 7 persones per discutir col·lectivament els problemes que afronten en determinades zones de la conca, així com les accions i aliances concretes que produeixen per fer-hi front.

Com a resultat de les entrevistes i microtallers, ens vam reunir amb 57 persones. La majoria d'ells van formar part de la CoAct Riachuelo Knowledge Coalition. La definició d’aquesta coalició com una xarxa d’actors que creix contínuament i que permet als seus membres intervenir al llarg del cicle de recerca i innovació del projecte segons la seva experiència, interessos i disponibilitat, va ser una estratègia clau (Arza et al., Proper). Aquest enfocament flexible ens va permetre mantenir el projecte en aquests moments incerts.

Alguns membres de la Coalició del Coneixement van assistir al primer taller de codisseny a l'octubre. Aquesta vegada, els participants van tenir l'oportunitat de comentar les nostres troballes associades als problemes reportats com a rellevants i discutir més directament les implicacions de la informació digital disponible actualment sobre la conca i els possibles usos i obstacles que la nostra plataforma podria afrontar. Com en qualsevol procés participatiu, la codificació i debat dels debats van suposar un repte. El nostre enfocament consistia en la presa de notes mentre els participants compartien els seus pensaments en veu alta i enganxaven notes post-it en un Jamboard compartit.

El 29 de novembre, el govern argentí va aixecar algunes restriccions a Buenos Aires i vam poder dur a terme un micro taller presencial a la conca de Matanza Riachuelo. Després d’aquesta última activitat, vam decidir reflexionar sistemàticament sobre els resultats de les activitats de tot l’any, organitzant un taller intern per a FARN, UNSAM i M7Red, l’organització encarregada del desenvolupament tecnològic de la plataforma, per tal de compartir les nostres expectatives i aclarir els propòsits de la plataforma introduïts per les parts interessades. Acordem que la plataforma hauria d’abordar tres objectius principals: visualitzar i compartir experiències de la comunitat que tracten problemes socioambientals; produir nova informació i mostrar la que ja existeix per mostrar la realitat de la conca i connectar les persones que viuen a la conca per prendre mesures col·lectives.

En acabar les nostres activitats del 2020, esperem començar a dissenyar conjuntament el prototip de la plataforma de ciència ciutadana amb actors de la comunitat i membres de la Coalició del Coneixement. Esperem que el març comporti noves incerteses a mesura que els casos de COVID continuen creixent i s’han implementat noves restriccions a les reunions socials. Tanmateix, ara podem aprofitar el marc virtual participatiu que vam construir el 2020 per abordar l'any que ve i perseguir el desenvolupament de la plataforma ciutadana.


referències
-Arza, Actis, Marchegiani, Velarde, Cane, Buchsbaum, Swistun (per aprovar), Informe lliurable 5.1 sobre la creació de la Coalició del Coneixement. Justícia ambiental, CoAct.
-Nowotny (2003), Democratització de l'experiència i el coneixement socialment robust, ciència i polítiques públiques, volum 30, número 3, pàgines 151–156, https://doi.org/10.3152/147154303781780461

Esdeveniments

x